Iga mootori ja masina kontrollimiseks ning pikaajaliseks toimimiseks käime ülevaatusel ja hoolduses – see on turvatunnet tekitav protsess, mis annab ülevaate masina seisukorrast.

Ka korras masina puhul annab see kinnitust, et kõik on hästi ja oleme hoidnud seda eeskujulikult. Südametervise puhul on teatud vanusesse jõudes samuti oluline teada oma masina “tehnoseisundit”.

Kas teadsid, et peamiselt teevad tööealisele mehele muret liigsest kehakaalust põhjustatud tervisemured, nt kõrge vererõhk ja kolesteroolitase?

Lihtsad meetodid oma tervise hindamiseks pärast 40. eluaastat

Iga-aastaselt tuleks kontrollida oma kehamassiindeksit, vööümbermõõtu, vererõhku ja kolesterooli näitajaid. Eriti peaksid regulaarsele kontrollile pöörama tähelepanu need inimesed, kellel on raske füüsiline töö või vähe aeroobset liikumist ja needki, kellel on suurenenud terviserisk (nt liigne kehakaal, suitsetajad, aga ka sage alkoholi tarvitamine).

  • Kehamassiindeks (KMI) on üks kõige enam levinum meetod, mis arvutatakse kehakaalu (kg) ja pikkuse (m) suhte alusel.
  • Vööümbermõõt. Eesti meeste vööümbermõõt üle 102 cm on seotud kõrge ning üle 94 cm suurenenud riskiga tervisele.
  • Vööümbermõõdu ja pikkuse suhe, millega hinnata rasvumist, võiks jääda väiksemaks kui 0,5. See tähendab, et tervislik vööümbermõõt on selline, mis on pool või vähem meie pikkusest.

Allikas: Tervise Arengu Instituudi veebileht.